Spor ve Otizm

Spor ve Otizm

Otizm Spektrum Bozuklularında Uygulanan Egzersiz Programının Sağlık Üzerindeki Etkileri:

Motor Gelişim ve yeni sinirsel yolak oluşumu: Otizm Spektrum Bozukluğu olan çocuklar beynin farklı bölgelerinde atipik bağlantılar ve yeni yolaklar kurmadaki gelişimsel bazı sorunlar nedeniyle; yeni bağlantılar kurma, yeni motor beceriler öğrenmede sıkıntı yaşayabilmektedirler. Ana bulgu; merkezi sinir sistemine uzak olan bölgelerde (kollar ve bacaklar gibi) bu bağlantıların daha da az gelişmiş olmasıdır.  Bu yeni yolakların oluşabilmesi için vücuttan, çevreden duyusal bilgilerin alınması, belirli hedefler ve amaçların edinilmesi büyük önem taşımaktadır.

Fakat otizmli çocukların sinir hücre bağlantılarındaki farklılıklardan dolayı edindiği bu bilgileri bir araya getirmede sorunlar olabilir. Ama bugün bilim dünyasının da kabul ettiği gibi; otizmli çocuklarda motor ve duyusal yolaklar biraz zahmetli de olsa geliştirilebilmektedir. İşte bu noktada “fiziksel aktivite” bu yeni yolakların oluşturulması için otizmli çocuklarda en sık kullanılan yöntem olarak gündeme gelmektedir.

Beyinde motor duyu alnının komşuluğunda bulunan duyu, tat, konuşma ve problem çözme alnının da uyarılması yeni yolak oluşumunu destekleyecektir.

Eklem ve Kaslar: Otizmli çocuklarda kaba motor hareketlerinde (oturup kalkma dengeli bir şekilde yürüme, koşma, zıplama, tırmanma, fırlatma becerisi gibi) santral sinir sistemi kaynaklı farklılıklar olabildiği gibi vücut kas ve eklemlerinde de bazı farklılıklar görülebilir. Örneğin; otizmli çocukların bazılarında eklemler daha esnek (hipermobil eklem) ve bazı kasları da zayıflık/aşırı kasılma gösterme eğiliminde olabilir.

Eklemler normale göre daha esnek olduğu zaman daha fazla kas çalışmasına ihtiyaç duymaktadırlar. Bu ise günlük fiziksel aktivitelerini olumsuz etkileyebilen bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır (koşmak, dik durmak,kalem tutmak,uzun mesafe yürümek, merdiven çıkmak, tırmanmak vb.). Ek olarak kalça ve omuz eklemleri sıkı kaslara sahip olan çocuklarda oturma ve yazı yazma gibi hareketler de olumsuz etkilenebilmekte, büyüme sırasında bu bölgelerde oluşan ağrılardan daha fazla rahatsız olabilmektedirler.

Esnek eklemler kadar esnek bağ dokuya da sahip olabilen bu çocuklarda bazı iç organlar etkilenebilmekte ve bunun sonucunda mesane ve dışkılama kontrolünde sorunlar oluşabilmektedir. Aynı şekilde esnek eklemlere sahip çocuklarda endişe ve korku duygularına da daha sık rastlanmaktadır.

Özellikle germe ve güçlendirme egzersizleri bu durumların iyileştirilmesine yardımcı olacaktır.

Bedenimizin her hareketinde dengemizi korumak için farklı sinir ve kas grupları çalışır. Bu nedenle dengenin sürdürülmesi, baş ve gövdeyi sabit tutmak için verilecek görevler çocuğun dengesini iyileştirmek için faydalı olacaktır.

Genel içinde yayınlandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.